Víte co je třeba k RC autíčkům? Slyšeli jste někdy pojmy jako régl, BEC a beadlock? Zde najdete stručný slovníček pojmů a seznam základních dílů.
Pokud jste si právě koupili RC model nebo o tom uvažujete, budete potřebovat:
- Samotný model – ať už hotový nebo jako stavebnici.
- Vysílač a přijímač – což je ovládání. Může být pákové nebo volantové. Důležitý je systém přenosu – dnes se používá rozhraní 2,4 GHz. Je dobré si pořídit jako sestavu, aby vše fungovalo jak má. Přijímač bývá označován také anglickým slovem receiver. K provozu vysílačky budete potřebovat tužkové baterie.
- Akumulátor – čili baterie. Označení je celkem složité a druhů je velké množství. Zejména ze začátku je tedy dobré věnovat výběru zvýšenou pozornost. Základní činitelé pro výběr jsou kapacita v mAh, která určuje, jak dlouho budeme moci na jedno nabití jet, konektor, neboť každý výrobce může používat svůj. Napětí baterie, materiál a s tím související vlastnosti (Lipol, NiMH apod.), počet článků a další faktory, které jsou možné z baterie vyčíst. Potřebujete samozřejmě i vhodnou nabíječku.
- Motor – i tady je více variant. Základní rozdělení je na motory spalovací a elektromotory. Ty se dále dělí na střídavé a stejnosměrné. Další roli pak hraje velikost a počet závitů. Motor spolupracuje s akumulátorem a je tedy důležité sladit jejich parametry.
- Regulátor – zkráceně régl. Opět díl, který navazuje na předchozí a je tedy nutné si ohlídat, zda potřebujete střídavý nebo stejnosměrný regulátor otáček. Pro modely aut jsou k dispozici obousměrné regulátory, které umožní plynulé ovládání jízdy vpřed i vzad.
- BEC – Stabilizátor napájení. Jedná se o zkratku z anglického „battery eliminator circuit“. Bývá součástí okruhu regulátoru a má za úkol vytvořit stabilizované napětí pro přijímač a serva, dále chrání regulátor před přetížením.
- Servo – převádí digitální signál na mechanický pohyb. Dělí se na digitální a analogová, podle velikosti, zda mají kovové nebo plastové převody, ložiska a tak dále.
Pokud vše máte, je model provozuschopný a dále si ho můžete doladit dle svých představ a požadavků. Jedním z nejčastějších objektů zájmu o vylepšení jsou kola. Ať už jde o celkový vzhled, vzor pneumatiky, rozměry nebo způsob uchycení k disku. Máte na výběr, zda budete pneumatiku lepit či si pořídíte speciální disky typu beadlock. Jedná se o uzamčení pneu ráfkem, bez nutnosti lepení a můžete tak snadno měnit vložku nebo samotnou gumu. Mezi další nejběžnější vychytávky patří osvětlení, které si můžete vyrobit sami, koupit hotové sestavy přímo od výrobců nebo v rámci tuningových doplňků. Váš model tak může mít obrysová, přední, zadní, brzdová, mlhová a mnohá další světla.