Ibc kontejnery jsou určené zejména pro přepravu tekutin. Poskytují jim bezpečné zázemí zejména díky tomu, že jde o plast velmi kompaktní a pevný a zároveň takový, který s tekutinou uvnitř nereaguje – nevytváří žádné chemické sloučeniny. Z tohoto důvodu se v Ibc kontejnerech bezpečně skladují a přepravují např. ovocné a zeleninové šťávy či protlaky.
Ibc kontejnery se mohou pokládat na sebe ve více vrstvách, kontejnery jsou navíc tvaru kvádru, takže velmi účelně vyplní skladovací prostor na rozdíl od kulatých nádob, např. sudů. K tomu, aby se zaplněné kontejnery o hmotnosti stovek kilogramů mohly bezpečně přepravovat a mohlo se s nimi bez problémů manipulovat vysokozdvižnými vozíky, je zapotřebí speciální plastová paleta pod Ibc kontejner.
O vlastnostech těchto palet bychom si mohli vyjasnit alespoň základní informace, abyste měli představu, proč jim dát přednost před paletami dřevěnými:
Mají vyšší nosnost – plastová paleta unese mnohem vyšší zátěž, než dřevěná. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Možná, že si pod výrazem „plast“ představujete nafukovací míč, igelitový sáček nebo ohebnou dětskou hračku, ale plasty existují, jakožto součást polymerů, i v jiných formách, velmi tvrdých a pevných. Takže můžeme směle potvrdit, že zatímco dřevěné euro palety unesou zátěž přibližně dvou tun, palety z plastu shodných rozměrů si poradí s hmotností nákladu až pěti tun.
Dobře se čistí a udržují v čistotě před kontaminanty – vyčistit dřevěnou paletu je v podstatě nemožné a jediný způsob, jak to udělat, je dřevo zbrousit. To se hodí při výrobě nábytku, ale pokud byste měli palety neustále brousit namísto čištění, ztenčíte jejich profil a snížíte nosnost, takže pak nebudou použitelné. Plastové palety se naopak čistí velmi dobře a brousit je nemusíte.
Mají delší životnost – dřevěnou paletu nemůžete využívat tak dlouho, jako tu z plastu, protože dřevo poměrně rychle podléhá zkáze, a mnohdy se výrobní náklady na dřevěné palety kvůli tomu zbytečně navyšují.