Charakteristické je pro tento druh světelného zdroje, že se v něm světlo tvoří elektrickým obloukem. Halogenidové výbojky mají značně vysoké světelné použití, kdy tak jejich měrný výkon je až o takřka sto procent vyšší než u standardního osvětlení.
Vše je na základě právě kruhového procesu, kdy vypařený wolfram se slučuje u povrchu baňky s halogenidem. A poté vlivem teplotního pole se navrací zpět na vlákno. Tímto dochází právě ke zvyšování světelného toku, ale zároveň i k prodloužení životnosti.
Význam a použití
Tento druh výbojek nachází použití všude tam, kde mezi priority náleží věrnost barvy a kvalita osvětlení. Vybírat lze halogenidové výbojky nejen dle velikosti. Kdy ty nejmenší se používají zejména na nasvětlování výloh. Naopak ty větší jsou vhodné na osvětlení hal, většího prostoru apod.
Tento druh výbojek je provozován s tlumivkou, která je zapojena v sérii a vysokonapěťovým zapalovačem či s elektronickým předřadníkem. Čím dál častěji tento druh nahrazuje rtuťové výbojky. Je to díky kvalitnějšímu podání barev a zároveň se jedná o nižší ekologickou zátěž.
Slabé a silné stránky
Tak jako vše má své klady i zápory, je tomu tak i v rámci tohoto druhu osvětlení. Nicméně je třeba zdůraznit, že výhody značně převažují. O jaké výhody se jedná? Především je to velký rozsah v rámci výběru, kvalita barvy, nízký pokles světelného toku během provozu. A především nízké náklady na údržbu i provoz.
Mezi nevýhody lze považovat vyšší pořizovací cenu. Vysoká teplota hořáku, kdy tak může být způsobena deformace samotné výbojky.
Podstata nespočívá jen v barvě
I když tento světelný zdroj poskytuje velmi příjemné bílé světlo. Měrný výkon se pohybuje okolo 22lm/W. Životnost je zhruba dva tisíce provozních hodin. Vyráběny jsou výbojky pro různé úhly vyzařování a v rozsáhlém spektru v rámci výkonu.