Pro začátek nám postačí základní jehlice. Osobně nejraději používám jehlice o velikosti 4 – 6. Jehlice můžete zakoupit stejné, jaké znáte od svých babiček, ovšem trendem dnešní doby jsou tzv. kruhové jehlice. Kruhové jehlice jsou určené spíše na menší pletení, např. čepice, kde pletete do kruhu a nemusíte poté nic složitě spojovat pomocí háčku.
Pletací přízi si pořiďte podle velikosti jehlic, tyto informace jsou vždy napsané na etiketě příze. Pokud si zajdete zakoupit materiál či pomůcky na pletení do galanterie, máte zde i široký výběr druhů a barev.
Něco málo o historii pletení
Dříve se pletlo, vyšívalo a háčkovalo hlavně v bohatších a výše postavených rodinách, kde si tak ženy zpříjemňovali společné chvíle. Tato aktivita ovšem měla zastoupení i ve válce, kdy ženy pletly mužům oblečení.
Nahození ok
Abychom začali vůbec plést, musíme se naučit nahodit oka na pletací jehlice. Vezmeme si tedy přízi, ze které chceme plést a vezmeme si 2-3x větší délku než budeme nahazovat. Na tomto místě si chytneme přízi, omotáme kolem ukazováčku a zbytek, který jsme si odmotali, jednou otočíme kolem palce zespodu. Vezmeme si do ruky jehlici a nabereme přízi zespodu palce, svrchu ukazováčku, protáhneme a utáhneme. Takto pokračujeme do doby, než budeme mít požadovanou velikost.
Pletení hladce
Naučíme se tedy základní a nejjednodušší styl pletení – hladce. Po nahození ok si namotáme na ukazováček přízi a vezmeme si druhou jehlici. Prázdnou jehlicí nabereme první oko a pomocí druhé jehlice vtáhneme přízi, kterou máme na ukazováčku. Takto pleteme až na poslední oko, které pouze přetáhneme na jehlici bez zpracování. Pokud bychom toto oko upletli, naše práce by se nám postupem pletení zvětšovala, a to by byla chyba.
S tímto stylem si vystačíte na všechno, ať svetr, čepici, ponožky, šálu či cokoliv jiného. Pokud zvládáte tento styl pletení, můžete se pustit i do složitějších např. obrace, který vám udělá vzor, jaký je na většině svetrů v obchodě.