Rajčata nepatří do ledničky
Rajčata ztrácejí v ledničce svou vůni a mohou dokonce rychleji zplesnivět. Lepší je, pokud je udržujete v chladné místnosti (například sklep nebo spíž). Ideální je teplota asi 15 stupňů. Pokud takový pokoj nemáte, skladování rajčat při pokojové teplotě je užitečnější než v chladničce. Toto platí také pro některé další druhy zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, paprika, cuketa a lilek.
Chleb plesniví v plastu
Chléb je nejlépe uchováván ve vzduchopropustném boxu. Balený vzduchotěsně v plastu rychle začne plesnivět. Staromódní chlebové boxy mají smysl. Optimální jsou hliněné nádoby, ve kterých chléb zůstane čerstvý nejdéle.
Banány a jablka se nesnáší
(Zralé) banány a jablka by neměly být skladovány dohromady. Protože oba druhy uvolňují plynný ethylen. Ten zrychluje zrání, v tomto případě vzájemně. Ovoce se pak kazí rychleji. Vzhledem k tomu, že zralé banány vydávají mnoho ethylenu, měly by být vždy skladovány odděleně od ostatních druhů ovoce a zeleniny, v ideálním případě by měli viset, protože v misce se snadno otlačí. V lednici banány rychle hnědnou.
Sýr musí být schopen dýchat
Sýr by neměl být zabalen do plastů a nebo skladován vzduchotěsně. Uchová se lépe, pokud jsou uložen v obalu, který je propustný pro vzduch, například ve voskovém papíru.
Zbytky neskladujte v plastovém obalu
Zbytky večeře nebo nakrájené ovoce a zeleniny zakrývá mnoho lidí s přilnavou fólií, pak je nechá v chladničce do dalšího dne, fólii pak vyhodí. Vzniká tak úplně zbytečný odpad. Stejně tak dobře můžete ukládat zbytky v opakovaně použitelných, uzamykatelných krabicích, nebo dokonce ve starých sklenicích.
Citrony nesnáší zimu
Citrony a jiné citrusové plody, jako jsou pomeranče nebo mandarinky, netolerují chlad, proto je neskladujte v chladničce. Při pokojové teplotě (nikoliv příliš vysoké) a na otevřeném prostoru zůstávají čerstvé déle. Dokonce i nakrájené citrony vydrží dobrý týden při pokojové teplotě.
Žampiony potřebují vzduch
Žampiony jsou obvykle nakupovány v supermarketu v plastových miskách. Lepší pro ně ale je, když jsou uloženy doma v ledničce v papírových pytlích nebo zabalené v utěrce. Houby musí „dýchat“. Ve vzduchotěsném plastovém obalu, se budou rychle za mokra kazit. Kromě toho je nejvhodnější neukládat houby vedle potravin s vysokým obsahem pachů, protože snadno absorbují cizí pachy. V každém případě byste měli houby rychle sníst, protože víc jak pár dní nevydrží.