V malých zrníčkách je totiž ukrytý nový život a ten se za podpory potřebných látek začne probouzet. Během skutečně krátké doby, co se důkladně napije vody, již nevypadá jako ubohé smítko na vyhození do koše. Najednou se zvětší, až začne pomalu praskat, jeho obal se začíná narušovat. Není to tím, že se příliš nasytil a stal obézním, ale tím, že dává prostor růstu. Z malého ošklivého semínka nebo zrnka se totiž vyklube pomalu malý klíček, který se začne doslova prodírat za světlem a vytahovat se do výšky. I když není moc silný a je stále velmi křehký, jeho největší síla je ukrytá uvnitř.
Čerstvé výhonky
Samotné klíčení semen je velmi naučné pro děti, ale i samotní dospělí se mohou s údivem dívat na zázrak přírody. V podstatě v malých klíčcích jsou ukryté vitamíny, bílkoviny, minerály a další životu prospěšné látky. Nikde jinde se jich nenajde pohromadě podobné množství a navíc v takové síle. Je to samozřejmě logické, jelikož právě zde se odehrává další proces růstu.
Toto je pouhý základ, který bude podporovat zdravý růst celé rostlinky. Při představě, že právě toto složení prospívá lidskému organismu podstatně lépe, než různé umělé vitamíny, tak je samozřejmě lepší si co nejvíce zjistit o různých zeleninových výhoncích. Tyto živiny jsou v rostlinách daleko koncentrovanější v raných stádiích růstu a i naše tělo je dokáže velmi snadno přijmout, hlavně je nemusí velmi složitě získávat z potravy.
Klíčky obohatí náš jídelníček
Výhodou je, že různá semínka čočky, sóji, hrachu, ředkvičky, řeřichy, rokety, červené řepy a dalších zeleninových druhů si lze vypěstovat doma a to i v zimním období, což tělo skutečně ocení. Lze je přidávat do zeleninových salátů, jogurtů, ale poslouží i jako ozdoba dalších pokrmů nebo pečiva s pomazánkou. Posilují organismus, pomáhají s trávením a mají dezinfekční efekt. Nemusíme se obávat, že nám nebudou chutnat, oni již totiž v základu chutnají úplně stejně, jako když je konzumujeme ve zralé fázi. Nejzdravější je klíčky konzumovat v syrovém stavu.