Když už jste si probrali všechny možnosti, a zbývá je tahle, pak vězte, že rozdíl může být přímo propastný. Samozřejmě záleží na druhu stroje a komponentech uvnitř. Ale vždy si uvědomte jednu věc, ať už je spotřeba u PC či „notesu“ jakákoli, u PC budete muset počítat i s energií dodanou do monitoru. A i když to již nejsou cifry jako kdysi, přece jen se vám to v ročním vyúčtování promítne, a to měrou nemalou.
Staré CRT monitory, které se dne již nevyrábějí, ale je možné, že jej máte stále doma vám seberou kolem 100 W. Nový, plochý jen třetinu, nebo i čtvrtinu.
Pro PC se nedá napsat jakýkoli odhad, protože je to silně závislé na komponentech, a na tom, co na PC běží. Jede-li počítač bez náročných operací, má menší spotřebu, než když šlape na plný „céres“, například při hraní her. Hlavní věcí je u toho “HaDr”. Tedy správněji jen HD, Hard Disc. Starší, kde se otáčejí plotýnky spotřebuje mnohokrát více nežli nový, tak zvaný SSD disk. Zde se žádné plotny neotáčejí, takže není potřeba brát tolik elektřiny. Bohužel, musíte si sami spočítat, zda stroj, který kupujte vydrží déle, nežli se vrátí investice. Protože SSD disk je i deset krát dražší nežli klasický. Totéž se týká vlastně celého notebooku.
Proč? Inu, protože je již z výroby přizpůsoben a také určen k menší spotřebě. Nu, a proto je také i tři a vícekrát dražší nežli stolní PC stejné, nebo podobné konfigurace.
Do spotřeby nebudeme započítávat periferie, jde nám čistě o spotřebu PC. Připnete-li skener, či cokoli jiného, spotřeba těchto zařízení bude stejná jak u PC, tak u „notesu“.
Pokud nevěříte údaji, že stroj běžící naplno má větší spotřebu než třeba při psaní textu, můžete se podívat třeba jen na chlazení. Při hře jedou všechny větráčky, co jich stroj má, kdežto při obyčejné kancelářské práci jede jen jeden, ten na základní desce. Míním větráčky třeba na grafické kartě, pokud je PC má.
Prostě musíte počítat se vším.