Zvlášť v zimě, kdy slunce vychází okolo osmé hodiny ráno a zapadá sotva ve tři hodiny odpoledne je to velká nevýhoda. Slunce je zkrátka síla, kterou si nedokážeme ničím nahradit, ať zkoušíme oheň nebo umělé světlo. Ovšem umělé světlo je v interiéru důležité.
Věděli jste, že nedostatek světla přes den může mít za následek
1. Depresi
2. Únavu
3. Podrážděnost
4. Poruchy nálad
5. Může dojít k poruše zraku
6. Bolesti hlavy
7. Poruchy spánku
To jsou velice vážné následky toho, když nehospodaříte se světlem tak, jak byste měli. Jistě, šetřit v domácnosti chce každý, ale jsou věci, na kterých by se šetřit nemělo, a to jsou:
1. Teplo
2. Světlo
Tyto dvě věci jsou nenahraditelné a vedou k trvalým poškozením jak psychickým tak fyzickým. Ovšem pokud už máme svítit, měli bychom svítit úsporně, efektivně a také designově.
Jak přizpůsobit světlo právě vaší domácnosti
– Abyste rozmístili světla v interiéru správně, musíte dodržet několik pravidel. Například vám budou stačit drobné změny, abyste zcela změnili celé rozložení světelných základů v celé vaší domácnosti. Stáčí několik změn a může se změnit jak vaše emoční rozpoložení, tak také harmonie celého domova. Stačí jenom správně a chytře zvolit to, co právě váš interiér potřebuje.
Ve chvíli, kdy nastane zima, měli bychom do interiéru vnést více světla. Ať už mluvíme o chodbě, nebo o vaší pracovně, o kanceláři v práci nebo o kuchyni či dokonce ložnici. Zima značí velice málo přirozeného světla, které se musíme pokusit nahradit alespoň tak, jak to dokážeme, ačkoli slunce nejde nahradit.
Jaké jsou nejčastější mýty o světle v interiéru?
– Jedno centrální světlo stačí
Ano, stačí. Ale pouze v šatně, chodbě, na toaletě a eventuálně v komoře či v přístěnku
Nemělo by to být v žádné místnosti, kde se zdržujete více než patnáct minut denně
– Pokud máte toaletu zvlášť, jedno světlo vám stačí.
– Ovšem v koupelně by měla být světla minimálně dvě, stejně jako v každé další místnosti