O basketbalu už slyšel každý, ale slamballuuž málokdo. Tento zajímavý sport vznikl v roce 2002, kdy se také dostal první zápas do televize. Mezi největší hráče slamballu patří hlavně Spojené Státy Americké, Čína, Portugalsko, Austrálie, Indie a další. Jedná se o kombinaci skákání na trampolíně, hrání basketu, obsahuje také prvky rugby a akrobacie. Je to týmový, kontaktní sport, pro který je důležité, aby jeho hráči byli ve velmi dobré fyzické kondici, protože je poměrně náročný. Do týmů se dostávají nejčastěji profesionální basketbaloví hráči z NBA nebo studenti z vysokých škol.
Hřiště a cíl hry
Slamball se hraje na speciálně navrženém hřišti, které na dvou protilehlých stranách vždy jeden koš (jako v basketbalu). Před každým košem jsou čtyři trampolíny. Na rozdíl od basketbalového koše je však tento umístěný mnohem výše tak, že když chce hráč dát koš, musí použít právě trampolínu, aby na koš dosáhl. Z čehož také logicky vyplývá, že cílem celé hry je dát, co nejvíce košů soupeři.
Celé hřiště je obklopeno plastovou stěnou, tak aby v případě situace, kdy by hrozilo, že míč zamíří do publika, jen odrazil zpátky. Jakmile se odrazí od stěny, hra normálně pokračuje dále.
Pravidla hry
Na obou stranách hrají čtyři hráči z obou týmů, kteří mohou být na třech různých pozicích. Hraje se na čtyři čtvrtiny po pěti minutách s desetiminutovou přestávkou a zápasy kontrolují dva rozhodčí. Za každý koš dostane tým dva body a v případě, kdy přejde celé hřiště a dá koš, při kterém se zavěsí na koš – „slamdunk“, dostává tým tři body. Hráči do sebe při skákání na trampolínách mohou vrážet, a protože mají mnoho chráničů, není zde bráno moc zákroků jako faul, jako tomu třeba při fotbale.
Kdybyste se chtěli na zápas slamballu podívat, na internetu najdete plno záznamů ze zápasů. Tento sport se také objevil v mnoha televizních seriálech. V České republice bohužel není možnost vidět západ na živo nebo se dostat do takového týmu. Největší slávy těží prozatím v Americe.