Obavy o životní prostředí a udržitelnost života konzumní společnosti, kterou jsme dnes, vede k hledání nových řešení pro každodenní chování každého z jejich členů. Tyto nové řešení se však často vrací k řešení starým a již dávno známým – vlastní tašky, vlastní obaly. Výzvy k omezení plastu jej mnohdy démonizují jako je tomu v případě hnutí ‘zero waste’. Odborníci z dubnového čísla CZ Test navíc tvrdí, že zbytečně. Produkty jsou umístěny v obalech z dobrého důvodu. Jedná o proces těžce regulovaný a mají chránit zákazníka před zdravotními riziky i samotného prodejce. I přesto se v Olomouci nachází podniky a skupiny lidí, kteří se snaží zabránit dalšímu šíření plastového i zbytečného neplastového odpadu do oběhu.
· Jako první bych uvedla obchod „Olomouc bez obalu“. Jedná se o prodejnu základních surovin na váhu do vlastních obalů. Dále zde lze nalézt rozsáhla nabídka koření, čajových směsí nebo stáčených olejů.
· Hned naproti tohoto podniku se nachází kadeřnictví „Zelená hlava“, jež se pyšní nálepkou prvního ekologického salonu v Olomouci. Kromě toho se zde prodává stáčená drogerie, tuhé šampony nebo deodoranty.
· V ohledu přírodní stáčené kosmetiky nedávno vznikla i nová iniciativa „Eko koutek“, která prozatím provozuje pouze e-shop.
· Z Univerzity se v oblasti životního prostředí nejvíce prosazuje spolek „Udržitelný Palacký“, který se stará o informování veřejnosti (tedy především) na akademické půdě o této problematice. V prostorech kolejí provozuje Freeshop, tedy místo, kam lze nepotřebné věci přinést a odnést si jiné, které někdo další již nevyužije. Předchází se tak zbytečnému vyhazování věcí. Pořádají zde také workshopy například o udržitelném praní nebo úklidu domácnosti, v zimních měsících pak i o balení dárků.
Dalším z projektů tohoto spolku je Dolej si, což je interaktivní mapa podniků (nejen v Olomouci), které vám na požádání dolejí kohoutkovou vodu do vlastních lahví.
· Kromě toho se v Olomouci, zejména kolem náměstí, nachází velké množství second-handů – obchodů s oblečením z druhé ruky – které napomáhají problémům rychlé módy.
· Do udržitelnějšího života občanů je velmi investováno i město. Ve městě nabízí kontejnery jak na bioodpad, kovy, ale také například na oleje. Kromě toho teď Olomouc testuje chytré koše SmartBe, a to hned na dvou místech – u hlavního vlakového nádraží a na třídě Svobody.