Pravdou je, že poslech koled přichází s první adventní nedělí v mnoha domácnostech. Nicméně čím dál častěji lze téměř možno slyšet koledy již od podzimu, někdy dokonce jsou k slyšení i dříve. Je to dobou a konkurencí, jak zaujmout a nalákat nejen zákazníky. Nicméně koledy se mají zpívat až od Štědrého dne. Proč?
Advent náleží pro zpěvy zvané roráty
Na základě ryze křesťanských tradic se mají zpívat koledy až na Štědrý den, jenž je významným dnem pro slavení narození Ježíše Krista. Pro adventní dobu jsou adekvátní roráty. Jsou to zpěvy ve znamení očekávání a náležité přípravy na tuto sváteční událost. A dodají zcela punc adventní době.
Náš národ je tak zcela ojedinělý v tomto směru, neboť jako jediný měl tuto tradici v podobě rorátních mší. Tyto mše zavedl sám Karel IV. Největší sláva byla zaznamenána v 16. století a to na farních kostelech, kde se zpívalo denně. Pozdější doba přinesla útlum. Nicméně poslední roky opět v mnoha kostelech jsou roráty zařazeny a zpívány.
A co jsou vlastně tedy roráty? Co si pod tímto pojmem konkrétně představit? Jedná se o liturgicko-hudební formu mše svaté, která náleží do doby adventní. Název je na základě vstupního zpěvu – introitus, čtvrté neděle adventní a začíná textem „Rorate coeli desuper“, což v překladu znamená – rosu dejte shůry.
Kouzlo vánočních koled
Písně s vánoční tématikou, které milují nejen děti, ale rádi si zpívají i dospělí. Samotná historie koled dosahuje až do 13. století. Na základě pověsti se praví, že za autora první koledy je považován svatý František z Assisi, jenž je patronem zvířat.
Aktuálně se však koledy zpívají již po celou dobu adventní, mnohdy se z rozhlasových vln linou první melodie ještě dříve. Dnes jsou koledy i v upraveném moderním aranžmá a velmi populární i u velmi mladé generace.
Vánoční koledy zní jak v obchodních domech, na náměstích. Ve větších městech se linou i v různých podchodech či v metru.
Gospel k vánoční atmosféře patří
Hudební žánr, jenž se vyznačuje tím, že disponuje nejen náboženskými texty. Podstata spočívá ve vokálním zpěvu. Mezi novodobé varianty patří, jako například současný gospel neboli též černý, také tak moderní křesťanská hudba. Gospel je zpíván zejména za doprovodu varhan, klavíru i kytary. Více populární se stává též elektrická kytara.